prof. dr hab.inż.arch. Wacław Celadyn
Politechnika Krakowska
RECENZJA
książki Przemysława Markiewicza
p.t. ?KSZTAŁTOWANIE ARCHITEKTURY
POPRZEZ ZMIANĘ ROZWIĄZAŃ BUDOWLANYCH"
seria ?Vademecum projektanta"
Książka jest kolejną pozycją w ramach serii wydawniczej zatytułowanej ?Vademecum projektanta". Publikacja potwierdza determinację autora i chęć dalszego wzbogacania literatury zawodowej w dziedzinie budownictwa ogólnego. Pragnąc udowodnić wpływ najczęściej stosowanych współczesnych i tradycyjnych technologii budowlanych na zależną od nich formę i efekty przestrzenno-estetyczne obiektów architektonicznych czyni to na przykładach ich zastosowań dla budynków jednorodzinnych opartych na prostej i logicznej zasadzie kompozycyjno - funkcjonalnej.
Czytelnicy poprzednich pozycji z tej serii niewątpliwie dopatrzą się w obecnie proponowanej ścisłych związków z jedną z poprzednich publikacji dotyczących tego samego problemu. Tematyka ta jest na tyle obszerna, że może być, jak to autor udowodnił, analizowana na różne sposoby. To kolejny dowód silnych i niepodważalnych relacji pomiędzy technologią budowlaną i architekturą, nacechowanych sprzężeniem zwrotnym. Autor ponownie zwraca swoim czytelnikom uwagę na ten dość oczywisty ale często niezauważany i chętnie pomijany fakt.
Wspomniane związki zostały w książce uwidocznione, aczkolwiek przyjęcie do wspomnianych analiz porównawczych jednakowego modelu budynku bez żadnych modyfikacji uczyniłoby je zapewne jeszcze wyraźniejszymi.
Zaprezentowane najważniejsze przekroje budowlane i detale rozwiązań technicznych dotyczą głównie trzech prawidłowo dobranych, rzeczywiście najistotniejszych z punktu widzenia budowlanego fragmentów budynku.
Książka napisana została w podobnej jak poprzednie konwencji, charakteryzującej się dominacją rysunków poglądowych, schematów graficznych i detali architektoniczno - budowlanych nad tekstem opisowym.
Rysunki aksonometryczne przedstawiające całościowo lub we fragmentach strukturę przestrzenną obiektów są dobrą metodą instruktażową pozwalającą na łatwe zrozumienie wzajemnych relacji pomiędzy konstrukcyjnymi i wykończeniowymi elementami budowlanymi. To niewątpliwa zaleta publikacji. Szczególnie dlatego, że podobnie jak poprzednie, przeznaczona jest głównie dla studentów. Praktykujący projektanci także znajdą w niej zapewne wiele przydatnych w codziennej praktyce zawodowej informacji.
Analogicznie jak w przypadku poprzednich pozycji tego autora efektowna szata graficzna zachęca do podjęcia lektury i podnosi jej wartość.
Wacław Celadyn
Kraków, 27 listopada 2005 r.