Podczas pracy projektowej architekt wykonuje rysunki architektoniczno-budowlane o różnym stopniu szczegółowości.
W książce przedstawiono standardy graficzne, zasady wymiarowania i opisywania rysunków architektoniczno-budowlanych w różnych skalach projektowych:
- skali 1:200, stosowanej w projektach na etapie koncepcji
- skali 1:100, stosowanej w projektach budowlanych na etapie występowania o Pozwolenie na Budowę
- skali 1:50, stosowanej w projektach na etapie wykonawczym
- skali 1:20, stosowanej w projektach wnętrz
- skalach 1:20, 1:10 i 1:5, stosowanych do przedstawiania szczegółowych detali projektowych
Wiele elementów w budynku jest trudnych do czytelnego i jednoznacznego przedstawienia w postaci rysunków projektowych. Jednocześnie nie ma jednoznacznych wytycznych i norm na ten temat. Przykładami elementów budynku, które budzą częste wątpliwości, jak poprawnie powinny być przedstawione graficznie na projekcie jest rzut ław fundamentowych, rzut stropu gęstożebrowego czy rzut i przekroje więźby dachowej.
Rysunki projektowe charakterystycznych elementów budynku, zostały dobrane w taki sposób, że stanowią jednocześnie formę rysunkowego podręcznika i repetytorium nt. Budownictwa Ogólnego.
Najbardziej renomowane i duże pracownie i biura projektowe mają własne procedury i określają własne standardy opracowywanych przez siebie dokumentacji, nadając im indywidualny charakter i staranną szatę graficzną. Rysunki zamieszczone w tej publikacji mogą być wykorzystane jako wzorzec, określający standard graficzny dla wysokiej jakości opracowań projektowych.